Price
59 €

Product code
P00004

Available
ks
(12339 ks in stock)

Litecoin je internetová kryptomena, pomocou ktorej je možné platiť prostredníctvom úplne decentralizovanej P2P siete. Litecoin vznikol 7. októbra 2011, maximálny počet jeho mincí je 84 miliónov. V novembri 2013 dosiahol Litecoin trhový strop 1 miliardu dolárov. More

Aj keď jeho kód pochádza z bitcoinu, Litecoin je kryptomena so samostatným účelom. Litecoin sa nesnaží konkurovať bitcoinu, Ide skôr o jeho rýchlejšiu a ľahšiu verziu bitcoinu. Okrem toho má Litecoin špecializovaný vývojový tím, ktorý pracuje na zdokonaľovaní siete. A mnohé aktualizácie siete, ktoré vytvorili, sa nakoniec začali používať aj na sieti bitcoinu (napríklad SegWit a Lightning Network). 

Čo dáva Litecoin hodnotu?

Litecoin má naprogramovanú konečnú ponuku na 84 miliónov LTC. Podobne ako bitcoin, aj litecoin znižuje blokové odmeny, ktoré ťažiari dostávajú po tzv. „halvingu“. Efektívne tak znižuje mieru uvádzania nových coinov na trh.

Na základe jeho predvídateľnej a obmedzenej ponuky sa litecoin považuje za vzácne aktívum, a preto (čiastočne) odvodzuje hodnotu zo svojho nedostatku.

Ostatné časti rovnice, ktoré dávajú litecoinu hodnotu, sú jeho použiteľnosť a veľkosť siete (z hľadiska ťažiarov, ale aj kupujúcich/predávajúcich).