Aj preto sme sa rozhodli rozdeliť kryptomeny do pár kategórii, poukázať na isté pre a proti daných kategórii a takisto upriamiť pozornosť na to, akí investori vyhľadávajú práve danú kategóriu, už v nasledujúcich riadkoch.

1. Bitcoin

Prvá kategória samozrejme musí byť len Bitcoin. Bitcoin je najväčšia, najznámejšia a najviac rozšírená kryptomena zo všetkých. Bitcoin je tak odlišný od altcoinov (alternatívnych kryptomien), že Bitcoin maximalisti často hovoria o Bitcoine ako o inej kategórii kryptomien. Niektorí dokonca nehovoria o Bitcoin ako o kryptomene, ale ako o technológii, vynáleze, či novej triede aktív.

Aj keď toto môže byť trošku hraničné vyjadrovanie, skutočnosťou je, že Bitcoin je tak unikátny a špeciálny, že určite potrebuje svoju vlastnú kategóriu. Rovnako má aj množstvo svojich vlastných, špeciálnych metrík či dát, ktoré z neho robia unikát aj medzi kryptomenami samotnými.

Bitcoin nie je len najprominentnejšou kryptomenou, ale takisto je aj tou najstaršou. Odhliadnuc od Tetheru (USDT), ktorý je najväčším stablecoinom, Bitcoin je najviac obchodovaná kryptomena s najväčšími objemami, množstvami obchodov či obchodnými pármi. Samozrejme, že existuje ešte nespočetne veľa iných štatistík a metrík, v ktorých je Bitcoin jedinečný. Čo je však najviac podstatné je jeho investičný profil.

Ako najväčšia kryptomena, Bitcoin sa stal vlajkovou loďou kryptomien. S trhovou kapitalizáciou oscilujúcou okolo hranice bilióna dolárov je Bitcoin takisto aj najviac analyzovanou a rozoberanou kryptomenou zo strany analytikov, finančných poradcov, politikov, regulátorov či manažérov aktív. Bitcoin je pre mnohých z nich aj prvou kryptomenou, do ktorej investujú. Bitcoin má takisto navrch aj z pohľadu veku, keďže je najstaršou kryptomenou. S 21 miliónmi bitcoinov ako celkovou ponukou, ktorá bude vyťažená niekedy v roku 2 140, tak má Bitcoin vlastnosti, ktoré sú úplne unikátne.

O Bitcoine by sme toho mohli samozrejme napísať ešte oveľa viac. Avšak najmä kvôli vyššie spomenutým faktom stojí Bitcoin nad všetkými ostatnými kryptomenami. To ale neznamená, že Bitcoin je najlepšou kryptomenou. Skôr tým myslíme len skutočnosť, že Bitcoin je natoľko unikátny, že jeho investičný profil je úplne odlišný od ostatných kryptomien a aj preto má vytvorenú vlastnú kategóriu.

2. High-cap kryptomeny

Druhou kategóriou kryptomien, na ktorú sa pozrieme, sú takzvané „high-cap kryptomeny“. Ide o také kryptomenové projekty, ktorým sa podarilo dostať svoju kapitalizáciu cez 10 miliárd dolárov. V čase písania tohto článku je na kryptomenovom trhu približne 20 rôznych high-cap kryptomien.

Ide napríklad o kryptomeny ako Crypto.com (CRO), Shiba Inu (SHIB), Polygon (MATIC), Avalanche (AVAX), ale takisto aj známejšie projekty ako Cardano (ADA), či Ethereum (ETH). V tejto kategórii by sme takisto našli aj päť stablecoinov a to Dai (DAI), Binance USD (BUSD), USD Coin (USDC) a najväčší zo všetkých, Tether (USDT). A aj keď vklad peňazí do stablecoinov nemožno považovať za investíciu, tieto projekty môžu takisto generovať zaujímavý kapitál prostredníctvom stakingu (držania kryptomenových tokenov či mincí na pomoc pri spracovaní kryptomenových transakcií s odmenou vo forme úroku), čo je jednou z najpopulárnejších možností, ako si v kryptomenách prilepšiť prostredníctvom pasívneho príjmu.

Vo všeobecnosti platí, že high-cap kryptomeny sú po Bitcoine najbezpečnejšími investíciami. Aj napriek tomu, že so sebou stále nesú risk, väčšinou sa im darí prekonať v ziskoch Bitcoin a to najmä počas bullrunov. Napríklad minulý rok sa hodnota Etherea zvýšila o 400 %, cena Cardana narástla o 615 % a cena Binance Coinu o 1 320%. Solane sa dokonca v roku 2021 podarilo narásť o viac ako 42 000%, zatiaľ čo Bitcoinu sa podarilo spraviť „iba“ 60 %. A hoci je Bitcoin v porovnaní s inými, tradičnými triedami aktív na tom najlepšie, v porovnaní s high-cap kryptomenami sa mu nedarilo až tak výrazne.

Na druhú stranu treba ale povedať, že okrem stablecoinov, sú všetky high-cap kryptomeny výrazne volatilnejšie ako Bitcoin. Napríklad druhá najväčšia kryptomena, Ethereum, má odhadovanú 30-dňovú volatilitu na úrovni 5,26 %, pričom 60-dňová volatilita je na hranici 4,35 %. Bitcoin má 30-dňovú odhadovanú volatilitu na úrovni 3,05 % a 60-dňovú volatilitu na 3,18 %. To znamená, že aj napriek tomu, že high-cap kryptomeny môžu poskytnúť väčšie zisky, investori pri nich musia počítať s vyššou volatilitou.

3. Mid-cap kryptomeny

Hoci si niektorí kryptomenoví analytici myslia, že kategória mid-cap kryptomien by mala obsahovať aj projekty, ktoré majú kapitalizáciu väčšiu ako 500 miliónov dolárov, my si myslíme, že do mid-capov by mali patriť kryptomeny, ktoré sa nachádzajú medzi miliardou a 10 miliardami čo sa kapitalizácie týka.

To aktuálne do tejto kategórie radí približne 50 rôznych kryptomien. Iba 10 z nich má pritom kapitalizáciu viac ako päť miliárd, pričom viac ako 30 z nich sa zmestí do rozhrania jedného až dvoch miliárd.

Táto kategória zvyčajne obnáša mix známych kryptomien, ktoré môžeme vidieť na scéne už niekoľko rokov ako napríklad Litecoin (LTC), Stellar (XLM), Zcash (ZEC), EOS (EOS) či Monero (XMR) a takisto aj relatívne nové projekty, ktoré sa dostali do popredia len minulý rok ako napríklad Internet Computer (ICP), Near Protocol (NEAR), Hramony (ONE) či Kusama (KSM). Veľa z týchto projektov spravilo krásny profit v roku 2021.

Táto kategória takisto obsahuje aj pomerne veľké rozhranie rôznych druhov kryptomenových projektov ako napríklad DeFi platformy (Aave (AAVE), CurveDAO Token (CRV)), Metaverse projekty (Theta Network (THETA), The Sandbox (SAND), Decentraland (MANA)), burzové tokeny (FTX Token (FTT), Huobi Token (HT), KuCoin Shares (KCS)), anonymné kryptomeny (Monero (XMR), Dash (DASH), Zcash (ZEC)) a množstvo ďalších.

Mid-cap kryptomeny tak ponúkajú pestrú ponuku rôznych typov kryptomien do portfólia investorov. Napriek tomu ale treba mať na pamäti, že tieto kryptomeny sú volatilné a tak si každý investor musí sám zvážiť, či chce do týchto kryptomien investovať v roku 2022.

4.Low-cap kryptomeny

Asi nikoho neprekvapí, že našou poslednou kategóriou sú low-cap kryptomeny. Ide o kryptomeny, ktorých kapitalizácia je pod hranicou 500 miliónov dolárov. V tejto kategórii sa ale nachádzajú tisícky projektov. My by sme preto definovali low-cap kryptomeny ako také projekty, ktoré majú trhovú kapitalizáciu medzi 500 miliónmi a miliardou.

Podľa CoinMarketCap by sa nám tak podarilo z tisíciek projektov vybrať 40, ktoré spĺňajú tieto podmienky. Tu ale treba najprv upozorniť na risk a to ten, že čím má kryptomenový projekt menšiu kapitalizáciou, tým je volatilnejší a riskantnejší.

To samozrejme nezmanená, že všetky high-cap kryptomeny sú dobrými investíciami a všetky low-cap kryptomeny sú zlými. Avšak je oveľa väčší risk, že sa na cene výrazne prepadne projekt s kapitalizáciou 500 miliónov dolárov, ako ten, ktorý má kapitalizáciu 15 miliárd. Rovnako je oveľa väčšia šanca, že menší projekt môže byť podvodný. Aj preto musia byť investori extra opatrní pri investovaní do low-cap kryptomien a dávať veľký akcent na svoj vlastný prieskum.

Ako ideálne diverzifikovať?

Niečo ako ideálna diverzifikácia samozrejme neexistuje, keďže každý investor potrebuje nastaviť svoje portfólio tak, aby vyhovovalo jeho potrebám. Niektorí môžu mať radšej veľké množstvo malých kryptomien, zatiaľ čo Bitcoin maximialisti budú chcieť držať iba najväčšiu kryptomenu.

Pomerne zaujímavou možnosťou by mohlo byť rozdelenie portfólia na 4 rovnaké časti. Do každej kategórie by tak investor vložil 25 %, avšak odporúča sa neinvestovať do príliš veľkého množstva projektov. Mať na starosti viac ako 30 projektov vie byť totižto extrémne náročné a preto by najmä pre začínajúcich kryptomenových investorov mohlo byť vhodné vybrať si približne 10-15 projektov, do ktorých by investovali.

Ak si ale napriek tomu nie ste istý, ako si dané portfólio nastaviť, neváhajte a kontaktujte nás. Pomôžeme vám s vytvorením portfólia na mieru, ktoré bude odzrkadľovať nielen vaše potreby, ale takisto aj váš investičný horizont, risk či očakávaný zisk.